O masażu dźwiękiem
O masażu dźwiękiem
Peter Hess - autor metody masażu dźwiękiem®
Peter Hess urodził się w 1941 roku. Jest dyplomowanym inżynierem fizyki technicznej. Wiele lat wykładał elektrotechnikę i nauki polityczne. Zajmował się też radiestezją. Prowadził badania związane z miejscami mocy w Walii i Nepalu.
Od 1984 roku bada jak dźwięk oddziałuje na ludzi. W tym samym roku zaczął też swoją przygodę z misami dźwiękowymi, opracowując metodę masażu dźwiękiem.
Peter Hess rozwinął metodę masażu dźwiękiem, na bazie różnorodnych doświadczeń, związanych z dźwiękiem zdobytych w Nepalu i Tybecie.
Długo szukał w Nepalu mis, które spełniałyby jego wymagania. Dopiero w 1989 roku, po 5 latach eksperymentów i badań, mógł wyprodukować misy, które uważał za odpowiednie do masażu.
Mają one charakterystyczny dźwięk i wibracje oraz szczególnie dobrze „przemawiają” do określonych części ciała. Od samego początku zależało mu na łączeniu tradycji z nowoczesnością. Zwracał też szczególną uwagę, by przy produkcji mis dźwiękowych Petera Hess’a® w Nepalu i Indiach, przestrzegano godziwych warunków pracy.
Obecnie Peter Hess mieszka na greckiej wyspie Ikaria. Wciąż praktykuje, szkoli i dzieli się wiedzą nt. masażu dźwiękiem.
O metodzie Petera Hess’a®
Podstawą metody masażu dźwiękiem Petera Hess’a są wyniki badań prof. dr Gerta Matthiasa Wegnera. Do rozwoju tej metody przyczyniły się też prowadzone wspólnie przez Petera Hess’a i profesora – eksperymenty dotyczące oddziaływania tradycyjnej muzyki wschodniej na psychikę i ciało człowieka. W trakcie swojej wieloletniej praktyki, Peter Hess dostosował całą tę wiedzę do potrzeb ludzi kultury zachodniej.
Masaż dźwiękiem to przede wszystkim holistyczna metoda relaksacji
Podczas masażu dźwiękiem – delikatne wibracje dźwiękowe mis rozpieszczają dźwiękiem: ciało, umysł i duszę. Nagromadzone zmartwienia i blokady zostają usunięte. To zaś wpływa na samouzdrawiające zdolności organizmu.
W czasie masażu dźwiękiem dochodzi do całościowego doświadczania dźwięku. Wykracza ono dalece poza samo słyszenie dźwięków uszami. Wibracje dźwiękowe dostarczają wibracyjno-dotykowych bodźców poprzez zmysł dotyku.
Podczas masażu dźwiękiem poruszane są w równym stopniu słuch i uczucia. Harmonijne dźwięki uspokajają umysł. Delikatne wibracje, które emanują z brzmiącej, a tym samym wibrującej misy śpiewającej, stopniowo rozprzestrzeniają się po całym ciele. Szybko pojawia się kojący relaks i poczucie bezpieczeństwa. Są to idealne warunki do regeneracji zdrowia, rozwiązywania problemów i uczenia się.
Metodę masażu dźwiękiem wg Petera Hess’a® można łączyć z różnymi technikami masażu czy relaksacji, wykorzystując przy tym towarzystwo innych dźwięków (tzw. kąpiele dźwiękowe).
W terapii metodą Petera Hess’a – stosuje się 3 misy. Ich nazwy pochodzą od obszarów zastosowań:
Ich nazwy pochodzą od obszarów zastosowań:
- misa podstawowa (brzuszna) – 106 – 935 Hz
- misa sercowa – 207 – 1180 Hz
- misa stawowa – 104 – 2800 Hz
Zestaw trzech mis może być uzupełniany o różne misy i miseczki, o różnych rozmiarach i brzmieniu.
Seria mis terapeutycznych Peter Hess® jest optymalnie dostosowana do potrzeb masażu dźwiękiem. Misy są dostępne w różnych rodzajach, by odpowiednio dotrzeć do określonych obszarów ciała.
Poszczególne typy mis mają charakterystyczny kształt i rozmiar, a także jakość dźwięku i wibracji. Niższe dźwięki mis „przemawiają” szczególnie do dolnych partii ciała, podczas gdy wyższe dźwięki są szczególnie odczuwalne w górnej części ciała.
Misy te są uważane dziś za „klejnot wśród mis dźwiękowych”. Imponują niezrównaną jakością dźwięku i wibracji.
Misy dźwiękowe ustawia się na ubranej sylwetce klienta i delikatnie uderza się w misy, filcową pałką. Na pierwszy rzut oka więc masaż dźwiękiem – to bardzo prosta rzecz. Nic bardziej mylnego.
Masaż dźwiękiem jest czymś więcej niż tylko prostą techniką uderzania w misy.
Wymaga gruntownej wiedzy ogólnej połączonej z dużym doświadczeniem praktyka masażu dźwiękiem. Wymaga umiejętności samodzielnego stosowania dźwięku dla dobra klienta.
Również w tym aspekcie masaż dźwiękiem powinien być rozpatrywany jako wzajemne oddziaływanie 3 czynników, jednakowo ważnych:
· techniki masażu dźwiękiem
· materiału z którego wykonane są misy dźwiękowe
· postawy osoby wykonującej masaż dźwiękiem
Każdy masaż dźwiękowy, każda podróż dźwiękowa jest inna. Każdy masaż dźwiękiem jest wyjątkowy – tak jak wyjątkowym jest każdy człowiek. Wrażenia dźwiękowe mogą się różnić w zależności od osoby. Większość osób jednak, już w trakcie pierwszego masażu dźwiękiem, potrafi doznać szybkiego i głębokiego rozluźnienia i relaksu.
Na podstawie wielu lat doświadczeń, Instytut Petera Hess’a wymienia szereg zalet masażu dźwiękiem – holistycznej metody, która dotyka ciała, umysłu i duszy:
· powoduje głęboki relaks
· wzmacnia pierwotne zaufanie człowieka
· ułatwia „odpuszczenie” – fizycznie i psychicznie
· przyczynia się do promocji zdrowia: harmonizacji i regeneracji
· wspiera i poprawia świadomość ciała
· może aktywować nieużywane zasoby
· wzmacnia pewność siebie, kreatywność i motywację
· promuje radość życia i kreatywność
· ułatwia radzenie sobie ze stresem
· wpływa na dobre samopoczucie